Rolety są od wielu lat bardzo modnym wynalazkiem. Niewielu jednak wie, że nie jest to wynalazek naszych czasów. Historia rolet sięga bowiem aż do średniowiecza, gdzie stosowane one były w bogatych domach zamiast zasłon czy kotar. Skutecznie chłodziły i zaciemniały pomieszczenia. Rolety były genialnym wynalazkiem, ale też kosztownym, dlatego nie każdy mógł sobie na niego pozwolić.
Kształt samych rolet nie różnił się mocno od tych klasycznych, sprzedawanych współcześnie. Dawniej rolety były wykonane z trzciny i rolek bambusowych. Konstrukcja bardzo przypominała rolety na dzień i na noc. To było prostym i efektywnym rozwiązaniem. Materiały były ogólnodostępne, dlatego też rolety można było wykonać lokalnie i nie był to produkt sprowadzany z daleka.
Rolety były bardzo funkcjonalne, w dzień dawały przyjemny chłód, nocą zaciemniały pomieszczenia. Obecnie już od czasów nowożytnych rolety są dość powszechnie używane w wielu domach w Polsce i na świecie. Już od początku XIX wieku uruchomiono pierwszą fabrykę, gdzie masowo produkowano rolety. Uznaje się, że fabryka w stolicy Danii była tą najstarszą.
Obecnie na całym świecie produkuje się tysiące rolet, ponieważ popyt na nie jest ogromny. Ponadto przez wiele lat powstało co najmniej kilka rodzajów rolet, przez co każdy odbiorca ma spory wybór. Rolety przede wszystkim różnią się kształtem, sposobem montażu czy systemem zwijania.
Wśród tych najmodniejszych i najpopularniejszych wyróżniamy rolety: rzymskie, austriackie, ekranowe, plisowane czy rolety na dzień i noc. Najbardziej eleganckie wydają się być rolety austriackie, z wyglądu na to, że swoim wyglądem przypominają klasyczne kotary teatralne. Taki typ rolet najchętniej montowany jest w klasycznych wnętrzach, gdyś podkreśla i świetnie wpisuje się w ogólną stylistykę danej przestrzeni.
Natomiast rolety plisowane są tymi najchętniej wybieranymi ze względu na możliwości wyboru materiału, z którego zostaną wykonane. Ich konstrukcja bowiem pozwala na użycie nie tylko tkanin miękkich, ale również włókien bambusowych czy sztywniejszych poliestrowych. Za pomocą systemu sznurków można je bardzo szybko i sprawnie zwinąć lub rozwinąć. Nowatorska konstrukcja nadaje się do niemal każdego okna, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
Kolejną grupą rolet są rolety na dzień i na noc. To trzeci typ rolet najchętniej zamawianych na rynku. Te rolety maja dość oryginalną budowę, bowiem składają się nie z jednej, a z dwóch rolek tkaniny, nawiniętych na stelaż równomiernie. Obie tkaniny poosiadają poziome pasy, które po rozwinięciu nakładają się na siebie tworząc jednolitą powierzchnię. To od naszego wyboru będzie zależało, czy ma to być powierzchnia przezroczysta, czy zadrukowana. Całym mechanizmem steruje się za pomocą bocznych łańcuszków kulkowych. Za pomocą regulacji możemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie, albo tylko częściowo, dzięki temu unikniemy w mieszkaniu skwaru i duchoty. To rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i dzięki tym atutom rolety stały się ogromną konkurencją wobec klasycznych żaluzji.