online learning

Jak ułatwić sobie studiowanie – sposoby na poprawę nauki studenta

Rozpoczęcie pierwszego dnia na studiach przysparza często studentów o ból głowy bowiem nadmiar obowiązków związanych z zaliczeniem semestru bywa przerażający zwłaszcza po wakacyjnej przerwie gdzie nie było zbyt dużo zajęć na głowie. Po kilku godzinach na uczelni często przychodzą myśli „ja nie dam rady” bądź „co ja tu robię” to normalne odczucia i ku pocieszeniu przeprowadzano ankietę wśród grupy studentów gdzie można było stwierdzić że ponad 90% ankietowanych odniosła takie same wrażenia, odczucia. Z tego też względu nie ma co się przerażać, bowiem gdyby każdy po kilku dniach na uczelni rezygnował ze studiów to w naszym społeczeństwie niewielu było by magistrów czy inżynierów. A jednak jest inaczej spora część osób wybiera się po szkole średniej na studia i docelowo kończy je z dyplomem, a zatem ich ukończenie jest możliwe i do tego wcale nie trzeba być alfą i omegą.

Jak do większości spraw do studiów również należy podejść ze zdrowym rozsądkiem i spokojem bo popadanie w panikę i stres nic dobrego nie wniesie i nie rozwiąże studenckich obaw.

Aby ułatwić sobie studiowanie, w którym jest dużo spraw do zapamiętania oraz załatwienia trzeba znaleźć złoty środek. Pomocny i niezastąpiony z pewnością jest smartfon, który w obecnych czasach naprawdę potrafi usprawnić załatwienie wielu spraw. Samo posiadanie smartfona jest bardzo dużym ułatwieniem ale gdyby zainstalować na nim stworzone aplikację dla studentów, które w dużej mierze przyczyniają się do poprawy komfortu studiowanie – to w ostateczności można uzyskać super pomoc, która sprawi, że studia nie będą już tak bardzo przerażające jak pierwszego dnia. Z tego też względu wyszczególniono kilkanaście aplikacji, stworzonych z myślą głównie o studentach, które możliwe są do zainstalowania właśnie na smartfona. W zależności od tematyki poszczególnej aplikacji mogą one znacznie przyczynić się do ułatwienia nauki z konkretnego działu, pomóc zapamiętać niezbędne informację a także wiele innych korzyści o których można się przekonać instalując daną aplikację z której należy skorzystać aby móc dostrzec jej zalety. Wśród nich można wyszczególnić takie aplikacje jak:

  • Fotomatematyka – to jeden z rodzajów ułatwiający naukę matematyki, która jest zmorą wielu studentów. Na szczęście jest na to sposób – aplikacja Photomath to recepta dla wszystkich studentów, którzy mają mniejsze bądź większe problemy z obliczeniami matematycznymi takimi jak równania, wykresy itp. Dzięki specjalnym narzędziom oraz podpowiedzią jakie funkcje wdrożyć do danych obliczeń przez Photomath matematyka przestaje być studenckim problemem.
  • Merriam-Webster, Dictionary.com lub Oxford Dictionary – to świetna aplikacja, która potrafi rozwiać wiele zagwozdek. Z pewnością nie raz każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której nie wiedział co oznacza dane słowo wypowiedziane przez wykładowcę bądź zawarte w podręczniku. Zamiast zgrywać chojraka i używać słów, których nie znamy co w konsekwencji często powodują jedynie publiczne ośmieszenie się  warto poznać znaczenie nieznanego pojęcia. Instalując Merriam-Webster na swoim smartfonie żadne słowo nie będzie już dla nas nieznane, co więcej aplikacja ta  umożliwia wyszukiwania głosowe, podaje również synonimy i antonimy adekwatne do pojęcia jakiego poszukujemy. Ponadto możliwe jest również utworzenie listy, do której można wrzucać hasła, które były nam dotychczas obce, a w każdej chwili do nich wrócić.
  • Wolfram Alpha – to kolejna zaskakująca aplikacja która obejmuję zarówno dział matematyczny bowiem odpowiada na zadane pytanie np. o formułę danej funkcji trygonometrycznej ale to nie wszystko! Wolfram Alpha odpowiada na pytania z różnych dziedzin tematycznych i co więcej odpowiada w sposób spójny i oczywisty, podając jeden wątek jako odpowiedź w postaci obliczenia, danych statystycznych, równania wszystko tak naprawdę zależy od tematyki zadanego pytania.
  • Dokumenty Google – to aplikacja do tworzenia dokumentów podobna na wzór standardowego Microsoft Office niemniej jednak wzbogacona jest o więcej edycji i narzędzi, dzięki czemu pisane prace przez studentów są bardziej interesujące, schludne, odpowiednio doprecyzowane. Dodatkowo aplikacja ta automatycznie dokonuje zapisu pliku w chmurze dlatego nawet w przypadku nagłej awarii poprzez chociażby przypadkowe zamknięcie studenci nie muszą się martwić, że ich praca poszła na marne.
  • Moje życie studyjne – to świetna aplikacja, dzięki której studenci mogą w bardzo rozsądny sposób rozplanować swój czas oraz harmonogram na kolejne dni, zaznaczając sobie daty egzaminów bądź kolokwium, do których mogą wtedy z odpowiednim wyprzedzeniem się przygotować. Aplikacja dostępna jest do zainstalowania zarówno na smartfona z systemem Android jak i iOS dlatego na bieżąco na zajęciach możliwe jest wprowadzenie ważnych dat, o których ma za zadanie przypomnieć.
  • Grammly – to kolejna alternatywa dla osób, które nie są pewni siebie pod kątem gramatycznym bądź chcą zwyczajnie sprawdzić napisany tekst, a jak wiadomo na studiach prac do pisania nie brakuje dlatego warto zainstalować Grammly, która znajduję błędy, a także poprawia słowa niespójne i źle brzmiące gramatycznie, co więcej podpowiada w jaki sposób można zamienić dane słowa aby zachować odpowiedni kontekst w zdaniu.
  • Anki – to nic innego jak aplikacja, która za pomocą fiszek umożliwia zapamiętania dużo więcej informacji doskonaląc w ten sposób naukę szybkiego uczenia. Dzięki robieniu fiszek dużo więcej zapamiętujemy, co więcej aplikacja ta zachęca nas do ich powtarzania w dowolnym czasie co jest sukcesem do nabycia często trudnych nieprzyswajalnych wiadomości. Anki dostępna jest do zainstalowania zarówno na smartfona z Androidem jak i komputer gdzie można synchronizować fiszki dotychczas przypięte.
  • Brainly – to aplikacja zrzeszająca różnorodnych członków takich jak studenci, którzy chętnie dzielą się wiedzą z innymi. Dzięki jej zainstalowaniu nawet ciężki temat pracy do wykonania bądź zadanie, które jest dla nas niezrozumiałe będzie wykonalne, bowiem dzięki w Brainly z pewnością uzyskamy odpowiedź na trapiącą nas trudność bądź podpowiedź z rożnych przedziałów tematycznych jak zabrać się do zadanego zadania.
  • Slack – to świetna apka przydatna dla studentów zwłaszcza gdy mają do wykonania zadanie w grupach tak zwana praca zespołowa, dzięki której mogą korespondować między sobą wymieniając się spostrzeżeniami i zdaniami na temat zadanej pracy. To tak zwany komunikator, dzięki któremu nie jest konieczne dzielenie się ze wszystkimi współtwórcami swoim osobistym numerem telefonu na co niekoniecznie mielibyśmy ochotę. Dzięki aplikacji Slack spokojnie można się dokonać i wykonać wspólnie pracę zespołową a całość korespondencji zostanie zachowana w chmurze bez obawy że zostanie usunięta.
  • Duolingo – to aplikacja stworzona do nauki wybranego języka, który wybieramy po założeniu w niej konta. Dzięki Duolingo nauka języka staje się przyjemnością bowiem nawet niewiedząc kiedy przeistacza się w grę, w której podczas zabawy szybko uczymy się pisać, czytać a a przede wszystkim mówić w wybranym języku.
  • iPraca domowa 2 – to równie fajna aplikacja stworzona dla uczniów posiadających smartfona z systemem iOS, dzięki niej z pewnością nie zapomnimy o zadanych zajęciach do wykonania, o ważnych terminach o których mieliśmy pamiętać czy nawet będziemy na bieżąco ze swoimi ocenami, które można zapisywać. To bardzo przydatna apka, z której korzystają nawet sami wykładowcy dzięki czemu wiedzą, kiedy i od której grupy akademickiej wymagać oddanych prac.

Wyżej wymienione aplikacje to tylko jedne z wielu dostępnych apek stworzonych głównie dla grupy studentów, co więcej praktycznie wszystkie są bezpłatne dlatego grzechem byłoby z nich nie skorzystać bądź chociaż spróbować czy przypadną nam do gustu i rzeczywiście staną się dla nas przydatne w nauce. W dużej jednak mierze studenci korzystają z nich i naprawdę sobie je chwalą bowiem zauważają zdecydowane efekty w postępie w nauce oraz dzięki nim są dużo bardziej systematyczni i łatwiej im rozplanować czas na naukę. Co więcej nauka języków czy matematyki nie powoduje już wielkiego przerażenia bowiem dostępne aplikacje sprawiają, że strach ma wielkie oczy.

Tekst napisany i opublikowany przez serwis laptopów i komputerów Optima MD z Częstochowy. Więcej informacji o autorach tekstu znajdziesz na ich stronie internetowej.