czyszczenie paneli podłogowych

Jak usunąć żywicę z paneli podłogowych

Panele podłogowe to obecnie najbardziej popularny materiał wykorzystywany do wykończenia podłóg. Nie powinno budzić to zaskoczenia, ponieważ panele ładnie się prezentują. Dobrej jakości panele gwarantują również odpowiednią jakość i trwałość a koszty przygotowania takich panel nie są szczególnie wysokie. Najczęściej ułożenie będzie tańsze niż przygotowanie podłogi drewnianej, a jednocześnie potem mniej będzie zabiegów pielęgnacyjnych przy panelach niż to by było w przypadku podłogi z drewna. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy panele ulegną zabrudzeniu. Jak sobie z takimi zabrudzeniami poradzić, jak je usunąć z podłogi.

Jak radzić sobie z trudnymi plamami?

Na początek możemy powiedzieć o kilku uniwersalnych metodach, które można zastosować w przypadku plam na panelach. Przede wszystkim trzeba unikać stosowania ostrych narzędzi. Do czyszczenia trudnych plam z paneli wybieramy bawełnianą ściereczkę albo płaski miękki mop. Jeśli coś będzie zaschnięte i będzie trzeba to zdrapać to konieczne będzie stosowanie albo przedmiotów drewnianych albo plastikowych. Nie może być tam ostrych i metalowych elementów. W przypadku czyszczenia paneli trzeba będzie unikać nadmiaru wody. To produkt drewnopochodny więc nadmiar wody nie będzie pozytywnie traktowany. Mop czy szmatka muszą być zawsze dobrze wyciśnięte. Również jeśli chodzi o inne płyny jeśli się wyleją na panele to będzie trzeba szybko je wycierać, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Do mycia nie stosuje się silnych detergentów, na co dzień do mycia powinno się stosować specjalne płyny przygotowywane pod kątem paneli podłogowych co będzie gwarantowało ochronę przed zabrudzeniami i potem może też ułatwić czyszczenie innych plam, które na panelach będą się pojawiały.

brudna podłoga i jej czyszczenie

Jak usuwać żywicę z paneli podłogowych?

W przypadku pojawienia się żywicy na panelach podłogowych można się liczyć z tym, że jej usunięcie nie będzie należało do prostych. Wykorzystywana może być tutaj metoda mechaniczna. Chcąc w ten sposób usunąć żywicę należy będzie poczekać do momentu, w którym będzie ona zaschnięta całkowicie. Można wykorzystać woreczki z lodem i w ten sposób ten proces przyspieszyć. Potem będzie można ją delikatnie zdrapać z użyciem odpowiednich narzędzi. Sprawdzi się między innymi drewniana kuchenna łopatka. Potem to miejsce, gdzie żywica się znajdowała będzie trzeba przecierać alkoholem etylowym albo acetonem. Na koniec będzie można podłogę umyć ciepłą wodą i osuszyć suchą szmatką.

Inną metodą, która będzie pozwalała na usunięci żywicy to jej potraktowanie terpentyną, benzyną albo spirytusem. Tutaj będzie trzeba uważać szczególnie, by nie doprowadzić do odbarwienia paneli i dlatego powinno się stosować niewielkie ilości tych substancji. Po tym jak przetrze się żywicę należy dokładnie przemywać podłogę ciepłą wodą i potem ją osuszyć przy pomocy ściereczki.

Stosując jedną z tych dwóch metod powinno się usunąć żywicę z podłogi i będzie można doprowadzić panele ponownie do estetycznego wyglądu, pozbawionego niepotrzebnych plam.