przycisk start w drukarce laserowej

Drukarka laserowa a materiały eksploatacyjne do niej

Od każdej drukarki czy to atramentowej, czy laserowej oczekujemy przede wszystkim niezawodności. Praktyka pokazuje, że laserówki mają przewagę nad innymi, są bardziej niezawodne, a koszty ich eksploatacji też są niższe. Niestety, nawet super urządzenie można zajechać, albowiem każde jest tak mocne, jak wiedza użytkownika. Nieumiejętne i niezgodne z instrukcją obsługi użytkowanie może szybko unicestwić każde urządzenie, czy to atramentowe, czy laserowe.

Wielu użytkowników uważa, że laserówki to bardzo skomplikowane urządzenia, które ciężko zrozumieć, a tym bardziej naprawić bez posiadania elementarnej wiedzy. O ile z tym pierwszym sformułowaniem możemy się zgodzić, to już z drugim faktycznie tak jest, że do ich naprawy potrzebna jest większa wiedza. Współczesne urządzenia laserowe nie są jednak trudne w obsłudze, a też wymiana tonera lub bębna w nich nie jest czymś, z rodzaju porywania się z motyką na księżyc.

Jak to bywa z każdą drukarką, w końcu materiały pozwalające na drukowanie kończą się i musimy pomyśleć o ich uzupełnieniu, a w praktyce najczęściej pomyślimy o ich wymianie. Dlaczego napisaliśmy o uzupełnieniu? Ponieważ jeśli nasza wiedza jest na tyle wysoka, możemy sami reanimować toner lub bęben i tym samym przywrócić drukarkę do stanu używalności. Jednak zdecydowana większość użytkowników urządzeń nie posiada zaawansowanej wiedzy, jak również urządzeń pozwalających na skuteczną, a przede wszystkim bezpieczną regenerację tonera czy bębna. Dla tych użytkowników dostępne są w sklepach internetowych tzw. zamienniki do drukarek laserowych, z których możemy skorzystać bez większej wiedzy – wystarczy posiadać umiejętność czytania instrukcji dołączonej do zamiennika, w której będzie zawarta informacja o sposobie wymiany tonera czy bębna.

Drukarka laserowa jest najekonomiczniejszym wyborem dla osób, które muszą dużo drukować. Doskonale sprawdza się w firmach, ale także w domowych biurach. Ma ona jeszcze jedną ważną zaletę, można jej nie używać przez dłuższy czas, co w przypadku drukarek atramentowych nastręcza problemów, albowiem drukarki tego typu nie lubią przestojów w pracy i czym dłużej nie są wykorzystywane, tym ich awaryjność rośnie. Nikt jednak nie kupuje drukarki, aby stała i była ozdobą pokoju. Musicie jednak wiedzieć, że drukarki laserowe są o wiele bardziej odporne na dłuższe przestoje niż atramentówki. Wynika to ze sposobu drukowania oraz wykorzystywania materiałów eksploatacyjnych. W przypadku drukarki atramentowej mamy do czynienia z tuszami, a w przypadku drukarek laserowych są to odpowiednio tonery. W części urządzeń materiałem eksploatacyjnym będą także bębny światłoczułe, bez których wydruk będzie niemożliwy do zrealizowania.

zamiennik obecny w drukarce laserowej

Koszy materiałów eksploatacyjnych różnią się między sobą. Najdrożej wychodzi drukowanie na oryginalnych materiałach eksploatacyjnych. Z kolei zamienniki do drukarek laserowych są dostępne w wielu sklepach po atrakcyjnej cenie, często za zamiennik zapłacimy o połowę mniej, niż za oryginał.

To czy zdecydować się na zamiennik, czy na oryginał, zależy od naszego budżetu oraz oczywiście potrzeb. Oryginały znane są z tego, że zawsze oferują wysoką jakość druku. A co z zamiennikami? One również cechują się jakością porównywalną z oryginalnymi materiałami. Warunkiem jednak jest zakup zamienników z zaufanego sklepu internetowego.

Decydując się na zamiennik do drukarki laserowej możemy zdecydować się na markowy produkt – gdzie producentem jest renomowana firma, lub na produkt o jakości nieco mniejszej, ale też kosztowo mniej obciążający kieszeń. To który wariant wybierzemy zależy od nas samych.

Decydując się na zakup zamienników do drukarek pamiętaj jednak, że część producentów drukarek nie chce później uznawać gwarancji. Najczęściej ma to miejsce w przypadku drukarek atramentowych. A co z laserówkami? W praktyce jest tak, że jest bardzo ciężko zweryfikować, czy użytkownik wykorzystywał nieoryginalny pojemnik z tonerem, czy bęben światłoczuły. Jest to w 99% przypadków niemożliwe do sprawdzenia przez serwis producenta, chyba że gdy wyślesz drukarkę na serwis zostawisz w nim nieoryginalne materiały eksploatacyjne, wówczas producent będzie miał argument, by odmówić naprawy. W praktyce jednak usterki wynikające z wykorzystania markowych zamienników do drukarek laserowych są sporadyczne i prędzej można wygrać 5-tkę w totka, niż trafić na felerny markowy zamiennik.