Choć narożniki kuchenne często kojarzą się nam z meblami, które szczyt popularności mają już dawno za sobą, wystarczy rzut oka na propozycje przygotowane przez dzisiejszych producentów mebli do kuchni, aby zmienić zdanie. Owszem, sam termin kojarzy się nam przede wszystkim z tymi meblami, które dominowały w kuchniach pod koniec ubiegłego wieku. Narożniki kuchenne w nowoczesnym wydaniu nie mają jednak z nimi wiele wspólnego. Co jest zatem dla nich specyficznego, a przede wszystkim – co sprawia, że po latach nie ma wcale przesady, gdy mówi się, że wracają do łask?
Narożniki kuchenne w nowym wydaniu
Dlaczego po szczycie popularności w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, w pewnym momencie narożniki kuchenne zniknęły nie tylko z polskich kuchni, ale również ze sklepów meblowych? Z pewnością nie wpłynęło na to ograniczenie ich funkcjonalności. Zmieniło się przede wszystkim samo podejście do urządzania kuchni.
Nowe rozwiązania proponowane przez architektów sprawiły, że duże kuchnie będące oddzielnymi pomieszczeniami, stały się częścią historii. Ich miejsce zajęły kuchnie łączone z salonem i sypialnią – duże, otwarte pomieszczenia doskonale widoczne nie tylko dla gospodarzy, ale i dla gości. Efekt ten był swego rodzaju powiewem świeżości, jego osiągnięcie stało się więc w pewnym momencie ważne także dla tych osób, które do tej pory nie szukały takiego rozwiązania. Oczywiście, stworzenie dużej kuchni wymagało pewnej zmiany myślenia na temat sposobu jej umeblowania. Narożniki, choć wygodne, funkcjonalne i przytulne, zniknęły więc, aby ustąpić miejsca surowym stołom jadalnianym oraz kompletom krzeseł – meblom w niczym nie ograniczającym widoczności, łączącym pomieszczenia zamiast dzielić je na strefy. Przez pewien czas próżno było ich szukać w sklepach meblarskich, choć nawet w tym okresie nie brakowało osób ubolewających z tego powodu.
Narożniki wracają do łask
Skoro zmiana podejścia do postrzegania kuchni przyczyniła się do spadku zainteresowania narożnikami, jak wytłumaczyć to, że dziś narożniki kuchenne wracają do łask. Przecież deweloperzy dążący do maksymalnego wykorzystania każdego metra kwadratowego wolnej przestrzeni, nie powrócili do zamkniętych kuchni? Okazuje się, że jedynym, co się zmieniło, było zwrócenie uwagi na to, że podział poszczególnych pomieszczeń na strefy znacząco ułatwia korzystanie z nich. Osoby, które dostrzegły zalety takiego podejścia, niemal natychmiast dostrzegły też atuty narożników do kuchni. Gdy zaś pojawiło się na nie zapotrzebowanie, ich producenci szybko przypomnieli sobie, że mają kilka ciekawych propozycji dla klientów.
Narożniki kuchenne w praktyce
Jakie zadania stawia się dziś narożnikom kuchennym? Jednym z najważniejszych jest stworzenie optycznego podziału na część kuchenną i jadalnianą. Narożnik symbolicznie dzieli kuchnię. Wyznacza strefę, w której mogą przebywać jedynie osoby przygotowujące posiłki oraz tą, która jest zarezerwowana dla gości spragnionych dobrego jedzenia. Na tym jednak nie kończy się ich rola.
W przeciwieństwie do klasycznych stołów i krzeseł, nowoczesne narożniki kuchenne z ławami w zestawie zapewniają nie tylko jedzenie posiłków w rodzinnej atmosferze. Są też idealnymi rozwiązaniami wtedy, gdy ma się ochotę na chwilę relaksu. W zależności od modelu są wykonane nie tylko z surowego drewna, ale i z drewna pokrytego tapicerką. Można na nich siedzieć wygodnie z filiżanką kawy, gdy zaś pojawi się zmęczenie, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uciąć sobie drzemkę bez konieczności opuszczania tego przytulnego pomieszczenia.
Plusem narożników kuchennych w nowym wydaniu okazują się również ich niewielkie rozmiary. Można z powodzeniem wykorzystać je nawet tam, gdzie przestrzeń jest niewielka, a jej użytkownikom zależy na wykorzystaniu każdego jej wolnego skrawka. Pewnym utrudnieniem może okazać się to, że są one przykładem mebla, do którego nie sposób dostać się z każdej strony. Gdy już jednak usadowimy się wygodnie i zyskamy widok na całą kuchnię, z pewnością docenimy ten mebel. Duży wybór materiałów, z jakich wykonane są nowoczesne narożniki kuchenne również wydaje się mieć wpływ na możliwy do zaobserwowania wzrost zainteresowania nimi.