młodzież w domu

Białe meble młodzieżowe – wybieramy meble do pokoju młodzieżowego

Pokój nastolatka nie jest miejscem, o którym dorośli lubią rozmawiać. Samo wchodzenie do niego bywa przecież opisywane jako czynność, której lepiej jest unikać, jeśli tylko ma się taką możliwość. Czasem jednak warto do niego zajrzeć, aby upewnić się, że dziecięce meble nie wymagają jeszcze wymiany. Gdy nadchodzi ten czas, nie zaleca się pochopnych decyzji i szybkich zakupów. Tylko przemyślany wybór mebli do pokoju młodzieżowego daje gwarancję tego, że przetrwają w nim przez lata.

Jak wybrać meble młodzieżowe żeby tego nie żałować?

Porozumienie się z dzieckiem w okresie dorastania nie jest prostym zadaniem. Nastolatek nie tylko lubi podkreślać własne zdanie, ale również wykazuje się tendencją do tego, aby trwać przy nim pomimo tego, że sam jest coraz bardziej świadom tego, że nie jest ono trafne. W pewnym momencie każdy temat może być kontrowersyjny, zaskoczeniem nie jest więc to, że kwestie związane z umeblowaniem pokoju nastolatka także mogą zasługiwać na takie miano.

Komplet mebli do pokoju młodzieżowego Faro C z biurkiem

Oczywiście, sytuacje konfliktowe można niwelować. Jeśli więc rodzice przymierzają się do zmiany wystroju pokoju nastolatka, warto porozmawiać o tym, z jego właścicielem. Dobrze jest też dać czas nastolatkowi, aby ten zastanowił się, jakie meble mu się podobają, a jakich kategorycznie nie chce widzieć w zajmowanej przez niego przestrzeni. Czas ten można wykorzystać do tego, aby samemu sobie również zadać podobne pytanie. Podczas kolejnej rozmowy każda ze stron będzie miała okazję do zaprezentowania własnych przemyśleń i wspólnego zastanowienia się nad tym, na co można zdecydować się już teraz, a co jest polem do dalszych negocjacji.

Meble ważne i te mniej istotne

Jeśli mamy spierać się o coś z nastolatkiem, którego pokój meblujemy, starajmy się, aby przedmiotem dyskusji były kwestie naprawdę ważne. Nie jest taką z pewnością kolor ścian, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że na liście mebli znajduje się co najmniej kilka takich, bez których zwyczajnie nie można się obejść. Warto pamiętać więc, że w pokoju nastolatka musi pojawić się biurko – najlepiej przy tym, jeśli będzie ono na tyle duże, aby znalazło się na nim miejsce zarówno dla komputera, jak i dla książek i zeszytów. Owszem, młodzież lubi odrabiać lekcje w miejscach, które nie są do tego przeznaczone takich, jak choćby łóżko, nie można jednak pozwolić, aby stało się to normą.

W pokoju młodzieżowym nie powinno też zabraknąć ani szafy na ubrania, ani półki na książki. Najprawdopodobniej przez większość czasu ubrania, podręczniki i kosmetyki będą znajdować się na podłodze, parapecie okna i pod łóżkiem, nastolatek powinien mieć jednak pokój urządzony w taki sposób, aby doprowadzenie go do porządku nie było wyzwaniem, któremu nie da się sprostać. Jeśli więc w pokoju będzie miejsce na książki, ubrania i inne drobiazgi, przynajmniej raz na jakiś czas zapanuje w nim tak miły dla oka rodziców porządek.

Kolorystyka mebli

Podczas wspólnego wybierania mebli warto też sugerować nastolatkowi, że ich kolor nie musi być przesadnie ekstrawagancki. Meble neutralne kolorystycznie wolniej się starzeją. Nie wychodzą z mody, a przy tym stanowią ciekawy element towarzyszący stale zmieniającemu się wystrojowi. Warto iść więc na kompromis i przeforsować białe meble młodzieżowe zgadzając się w zamian na to, że ściany będą malowane i ozdabiane w taki sposób, jaki nastolatkowi podoba się najbardziej.

Stawianie właśnie na biel jest uzasadnione z przynajmniej kilku powodów. Przemawia za tym charakterystyczna dla niej neutralność, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że białe meble młodzieżowe można stosunkowo łatwo utrzymać w czystości. Mamy zresztą do czynienia z kolorem sprawdzającym się znakomicie bez względu na to, jaka stylistyka dominuje w pokoju młodzieżowym. Białe meble młodzieżowe są kojarzone przede wszystkim z modnym w ostatnich latach stylem skandynawskim. Można jednak liczyć na nie także stawiając na bardziej klasyczny styl, a nawet na pokój utrzymany w stylu retro. Najlepszym materiałem, z jakich wykonane są białe meble, niezmiennie pozostaje drewno – naturalne, wytrzymałe i piękne.