firmowe oszczędności

Sposoby na zmniejszenie kosztów funkcjonowania firmy

Jeśli przedsiębiorstwo ma się dynamicznie rozwijać, musi dążyć do tego, aby utrzymywać płynność finansową bez względu na okoliczności. Firma nieustannie musi być więc zdolna do tego, aby regulować ciążące na niej zobowiązania. Niestety, czym innym są ambitne założenia, a czym innym ich realizacja. Niemal każde przedsiębiorstwo zmaga się przecież czy to z kryzysem w branży, czy to z nieoczekiwanymi wydatkami. W takim przypadku przydaje się wiedza na temat tego, jak zmniejszać koszty związane z funkcjonowaniem firmy jednocześnie nie zmniejszając szans na jej prawidłowy rozwój.

W poszukiwaniu oszczędności

Mówiąc o działaniach mających na celu obniżenie kosztów należy pamiętać, że nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Istnieją obszary, w obrębie których oszczędzanie nie jest możliwe. Owszem, nie brakuje przedsiębiorców zastanawiających się nad tym, czy nie oszczędzać na obowiązkowych składkach na ZUS albo na pensjach pracowników. Takie podejście, nawet jeśli przynosi zyski, jest jednak bardzo niebezpieczne. Zyski zwykle dają o sobie znać jedynie w krótkim terminie. W dłuższym problemem okazuje się brak kadry zainteresowanej współpracą oraz negatywne opinie na temat firmy. Ograniczanie kosztów poprzez podejmowanie nieuczciwych działań obniża wiarygodność danego podmiotu. Jest więc niebezpieczne i wyjątkowo mało opłacalne.

Zmniejszanie kosztów – od czego zacząć?

Oszczędzanie na umowach zawieranych z pracownikami nie ma sensu. Nie oznacza to jednak, że w firmie nie ma takich obszarów, które nie tylko pozwalają na szukanie oszczędności, ale również dają nadzieję na to, że uda się je znaleźć. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o ograniczeniu kosztów związanych z korzystaniem z energii elektrycznej. Przekonywanie pracowników, że światło dzienne jest na tyle intensywne, że należy korzystać z niego nie uruchamiając innych jego źródeł, nie ma najmniejszego sensu. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy firma, która sprzedaje nam prąd, jest jednocześnie tą, której oferta rzeczywiście zasługuje na miano najbardziej atrakcyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby renegocjować zawartą z nią umowę, a nawet – zastanowić się nad zmianą dostawcy energii elektrycznej.

kobieta trzyma skarbonkę
Świnka skarbonka

Dobry sprzęt to podstawa?

Sposobem na oszczędzanie jest też zmiana podejścia do sprzętu, z jakiego na co dzień korzystają pracownicy. Jeśli nie chcemy wpaść w pułapkę przesadnego oszczędzania pamiętajmy, że sprzęt ten musi być funkcjonalny, a korzystanie z niego nie może być utrudnione. W wielu firmach powszechnym zwyczajem jest jednak jego wymiana w określonym czasie bez względu na to, czy jest ona konieczna, czy też nie. Oczywiście, postęp technologiczny jest niemożliwy do zakwestionowania i jako taki sprawia, że dzisiejsze rozwiązania są znacznie wydajniejsze niż te sprzed kilku lat. Konieczne jest jednak zastanowienie się nad tym, czy wspomniana wydajność jest nam rzeczywiście potrzebna. Może się okazać, że w branży, w obrębie której działa nasza firma, nie jest aż tak istotna, a co za tym idzie, można pozwolić sobie na rzadszą wymianę telefonów lub komputerów.

Zmniejszanie kosztów dzięki pomocy z zewnątrz

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby starać się samodzielnie szukać sposobów na ograniczenie firmowych kosztów. Przecież to właśnie osoby zaradzające firmą są tymi, które znają ją najlepiej. W pewnych okolicznościach warto jednak zainteresować się pomocą z zewnątrz, zwłaszcza że dziś przyjmuje ona coraz więcej zróżnicowanych form.

Z przedsiębiorstwami współpracują zarówno różne firmy outsourcingowe, jak i profesjonaliści zajmujący się optymalizacją kosztów dzięki automatyzacji produkcji. Wiele z nich notuje wyjątkowo duże sukcesy, może przy tym pochwalić się konkretnymi przykładami pomocy, która została udzielona w profesjonalny sposób i została przyjęta z uznaniem. Warto szukać tego rodzaju firm, bo zatrudnione przez nie osoby pomagają nie tylko skutecznie, ale również szybko, dzięki czemu można liczyć na fachowe wsparcie błyskawicznie przynoszące oczekiwane przez nas rezultaty.

Tanie alternatywy – czy jest coś takiego?

Omawiając temat zmniejszania kosztów nie sposób wspomnieć o alternatywnych produktach, które mogą stanowić spore wsparcie dla firmowego budżetu. O jakich produktach mówimy? W tym miejscu warto zrewidować politykę firmy w zakresie zakupu produktów, które są jej niezbędne w funkcjonowaniu. Takimi produktami są na przykład materiały eksploatacyjne do drukarek, bez których drukowanie jest niemożliwe. Jest to koszt konieczny, do zapewnienia ciągłości pracy w przedsiębiorstwie. Jak oszczędzić na eksploatacji urządzeń drukujących? To proste! Wystarczy kupować zamienniki do drukarek, zamiast drogich oryginalnych.

miejsce pracy - drukarka
Miejsce pracy – drukarka

Zamienniki do drukarek to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania w firmie. Dlaczego? Głownie dlatego, że dzisiejsza jakość zamienników, szczególnie tych markowych, jest na bardzo wysokim poziomie. Producenci alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, aby liczyć się na rynku, muszą spełniać określone wymogi, stawiane głównie przez normy ISO oraz międzynarodowe organizacje certyfikujące. Wykorzystanie zamienników jest bezpieczne i niesie ze sobą wiele korzyści, również finansowych. Jeśli tak, to dlaczego firma nie skorzysta z takiego dobrodziejstwa? Warto dać im szansę…

O jakich jeszcze alternatywach mówimy? Alternatywami może być wszystko, czego aktywnie używamy w pracy. Mogą to być na przykład wkłady do nawilżaczy powietrza (klimatyzacji). Na rynku znajdziemy wiele firm, które produkują zamienniki wkładów. Przykładów możemy podać znacznie więcej. Warto zerknąć, które elementy najczęściej są wykorzystywane w przedsiębiorstwie, jakie koszty generują i wybrać zamienniki, które dadzą oszczędności.