Zestaw mebli do salonu z ławą Silver sonoma

Jak nie zgubić się w lesie

Las to ulubione miejsce wycieczek, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, którzy mają dość betonowego otoczenia. Jednak nawet niewinna wycieczka może zakończyć się fatalnie, jeśli nie znamy podstawowych zasad, jakie obowiązują w lesie.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim nie idź do lasu sam. Naucz się podstawowych zasad biegów na orientację w lesie. Skorzystaj z pozycji Słońca, wchodząc do lasu i wychodząc z niego. Nie zapomnij zabrać ze sobą kompasu, telefonu, wody, lekarstw, noża, zapałek, gwizdka. Noś wygodne, wodoodporne ubrania i buty. Pod żadnym pozorem nie noś kamuflażu w lesie ani ubrań koloru szarego, czarnego, ciemnoniebieskiego. Jeśli się zgubisz, twoje ubranie stanie się sojusznikiem lub przeciwnikiem w zależności od koloru.

Pamiętaj też, że telefony muszą być w pełni naładowane. Wielu operatorów telefonii komórkowej ma usługę informowania o lokalizacji abonenta. I nie ma znaczenia, czy ty i twoje dziecko jesteście połączeni z tym samym operatorem lub z innymi. Możesz zobaczyć lokalizację swojego dziecka na swoim koncie osobistym. Wyjaśnij swoim bliskim, że w lesie musisz podążać ścieżkami, poruszać się wzdłuż polan i linii energetycznych oraz unikać rzek. Pokaż dzieciom, jak wygląda bagno i wyjaśnij, dlaczego zawsze powinno się je omijać.

Wybierając się na grzyby, nie zapomnij zrobić dwóch rzeczy: zaplanuj trasę i powiedz krewnym, że idziesz do lasu. Przed każdą wycieczką do lasu, odpoczynkiem nad stawem lub po prostu opuszczeniem miasta przypomnij dziecku, jak się zachować w lesie.

Kiedy już się zgubimy

wycieczkowiczeGłówną zasadą dla osoby zagubionej, zwłaszcza dziecka, jest pozostanie na miejscu. Jest to szczególnie ważne, jeśli skontaktowałeś się już z ratownikami i jeśli miejsce to zostało im opisane telefonicznie. Dlatego dzwoniąc do krewnych słowami „zgubiłem się”, musisz przestać się poruszać. Jeśli zapadł zmrok, to przypominamy, że nie powinieneś próbować wydostać się z lasu. Nawigacja w ciemności jest znacznie trudniejsza. Może to tylko pogorszyć sytuację.

Gdy zacznie się ściemniać, lepiej wybrać miejsce do spania. Jeśli usłyszysz hałas, szelest, krzyki, dźwięki – stukaj w drzewo kijem, krzykiem, gwizdkiem. Czekaj na pomoc. Będziesz poszukiwany przez bliskich, policję, wyszukiwarki, psy, nieznajomych, a nawet helikopter.

Żyjemy w czasach, w których informacje za każdym razem są w naszym telefonie komórkowym. Nawet w lesie bez dostępu do Internetu smartfon może pomóc ci wyjść z nieprzyjemnej sytuacji. W sklepie z aplikacjami znajduje się seria programów do nawigacji w lesie. GPS Tracker to aplikacja, która jest przydatna dla zapalonych zbieraczy grzybów, myśliwych i po prostu miłośników podróżowania w nieznanych miejscach.

Kolejny program to Spyglass. Służy jako lornetka, wyświetlacze kursu, odbiornik GPS, tracker, prędkościomierz, wysokościomierz, poszukiwacz gwiazd Słońca i Księżyca. Zapisuje lokalizację użytkownika, a następnie dokładnie do niej nawiguje, pokazuje ją na mapach i wyświetla szczegółowe informacje GPS, mierzy odległości, rozmiary, kąty i wiele więcej.